Przygotowując wystawę "Łączy nas pamięć" chcę zaproponować Wam drodzy Czytelnicy, wycieczkę w głąb historii, pokazać książki wydane współcześnie, ale też te, które są w zbiorach biblioteki od co najmniej 50 lat. Mam nadzieję, że zainteresujecie się tematem.
Jest rok 1943, Warszawa, getto a za jego murami 19 kwietnia rozpoczyna się bezprzykładny w dziejach bój, bój o wolność. Rzecz ciekawa - czym więcej oddalamy się od tej daty tym bardziej pogłębia się pietyzm dla bojowników getta i zainteresowanie genezą, przebiegiem i charakterem tego zbrojnego porywu. Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść.
książka w katalogu WBP |
Bernard Mark "Powstanie w getcie warszawskim". Praca przeznaczona dla szerokich kół czytelniczych, zawiera opracowanie uzupełnione dokumentami, z których autor korzystał pisząc książkę. Zwracam uwagę na rok wydania i wydawnictwo w którym powstała wspomniana pozycja: 1963, "IDISZ BUCH'.
książka w katalogu WBP |
Marek Edelman "I była miłość w getcie". Kto ma prawo pisać o
przeżyciach tych, którzy walczyli o życie swoje, ukochanej kobiety, córki,
matki, kolegi...? Kto ma prawo mówić o wyborach dokonywanych każdego dnia by
przeżyć, dylematach tych wyborów, motywach, decyzjach? Marek Edelman ma, bo
doświadczył zagłady i walczył z nią.
książka w katalogu WBP |
Joanna Wiszniewicz "A jednak czasem miewam sny : historia pewnej
samotności" to historia opowiedziana przez ocaleńca z getta warszawskiego
i kilku obozów koncentracyjnych. Wstrząsający opis radzenia sobie z życiem w
getcie, ukrywania się, walki, także egzekucji, widzianych oczami młodego,
szesnastoletniego chłopaka.
książka w katalogu WBP |
Janina Bauman "Zima o poranku" to opowieści o okupacyjnych losach dziewczynki z warszawskiego getta, koleżanki bohatera książki wymienionej wyżej (A jednak czasem miewam sny) i uznanej przez niego za zmarłą. Autorka wspomina ucieczkę z getta oraz lata, kiedy wraz z matką i siostrą ukrywała się w najróżniejszych domach, w Warszawie i pod Krakowem, między innymi u narkomanki, która potrzebowała pieniędzy na morfinę, prostytutki przyjmującej hitlerowców i okultystki.
książka w katalogu WBP |
Anka Grupińska w krótkich opowieściach przywraca żydowskich bojowników ludzkiej pamięci. Te nazwiska, które znamy, zawdzięczamy Celinie Lubetkin, Antkowi Cukiermanowi i Markowi Edelmanowi. Zaraz po powstaniu próbowali oni stworzyć listę walczących w getcie żobowców i uratować ich przed zapomnieniem.
Przedwojenną Polskę zamieszkiwało 3,5-miliona obywateli narodowości żydowskiej. Zbrodnicza działalność nazistów przyczyniła się do eksterminacji tego narodu. Pozostały jednak miejsca, a także charakterystyczna kultura i ludzka pamięć. W ostatnich latach zauważamy wzrastające zainteresowanie tematyką żydowską. Zawdzięczamy to licznym publikacjom ukazującym się na rynku księgarskim a także filmom.
książka w katalogu WBP |
Rok po śmierci Władysława Bartoszewskiego wydano książkę „Polacy Żydzi Okupacja”. Bartoszewski kreśli obraz różnych relacji Polaków z Żydami. Pisze o świecie, który milczał, wiedząc o zagładzie narodu żydowskiego. Lektura obowiązkowa.
książka w katalogu WBP |
Kolejną książką podejmującą temat Żydów żyjących na ziemiach polskich jest publikacja Henryka Zamojskiego „Polacy i Żydzi. Dzieje sąsiedztwa- dzieje waśni”. Autor, opierając się na dokumentach, przekazach historycznych i faktach, w miarę obiektywnie pokazuje przyczyny konfliktów i nieufności między narodami. Książka dostępna w Czytelni WBP.
książka w katalogu WBP |
książka w katalogu WBP |
Piotr Zychowicz słynie z kontrowersyjnych tematów. Przedstawiając zagadnienie relacji polsko-żydowskich w pracach: „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” i "Żydzi 2" sprowokował ostrą dyskusję wśród czytelników dotyczącą tego tematu. Wobec tej książki nie można przejść obojętnie. Każda z wymienionych publikacji zawiera wiele cennych informacji pokazujących symbiozę dwóch narodów. Nie zawsze relacje między nimi były dobre. Dlaczego? Do dzisiaj zdania w temacie przyczyny wzajemnej nieufności są podzielone. Dlatego warto sięgnąć po te książki i wyrobić swój subiektywny punkt widzenia.
W bibliotece mamy także powieści traktujące o narodzie żydowskim, wojennych i nie tylko wojennych losach zwykłych ludzi. Literatura piękna przybliża nam ich wierzenia, obrzędowość, kulturę w bardzo ciekawy, przystępny, "piękny" sposób. Jeśli chcecie poznać ich tytuły zapraszam do wypożyczalni, tam zawsze chętnie pomogę wam w dotarciu do nich.
Dorota