Zawsze chcieliście mieć ziołowy mini-ogródek, ale nie wiedzieliście jak się za niego zabrać? A może już mieliście warzywa lub owoce na balkonie, ale chcecie zbierać większe plony? Ten tekst jest właśnie dla Was!
Jeśli wiosną i latem chcecie cieszyć się pięknymi zbiorami, najlepiej zacznijcie przygotowania już teraz. Zgromadzenie potrzebnych narzędzi, nasion, podłoża, donic, czy wysianie nasion to zadanie na luty i marzec. Od czego zacząć? Od przeczytania książki ;) Proponujemy poniższe tytuły.
1. "Miejski farmer : z ogrodu na talerz", Piotr Kucharski
"Miejski farmer" w katalogu WBP w Olsztynie | |
2. "Uprawa ziół", Agnieszka Gawłowska
"Uprawa ziół" w katalogu WBP w Olsztynie |
Ten tytuł zawiera spis gatunków ziół z opisem ich wymagań w uprawie oraz zastosowania, a czasami niezwykłych ciekawostek na temat danego gatunku. Czy wiedzieliście, że w medycynie ludowej tymianek był znany z właściwości uśmierzających ból zębów? Ponadto znajdują się tu oczywiście wskazówki na temat wysiewania, sadzenia i pielęgnacji ziół. Co prawda autorka zakłada, że czytelnik pragnie stworzyć własny ogród ziołowy na działce, jednak większość treści ma zastosowanie również przy hodowli ziół w doniczkach.
3. "Wyhoduj i zjedz : warzywa, owoce i zioła na balkonie", Barbara Chronowska-Cholewa
"Wyhoduj i zjedz" w katalogu WBP w Olsztynie |
Kompleksowy przewodnik krok po kroku po balkonowej uprawie warzyw, owoców i ziół.
4. "Ogród w domu", Andrzej Sarwa
"Ogród w domu" w katalogu WBP w Olsztynie |
A co, jeśli nie mamy ani balkonu, ani tarasu, ani działki? W takim przypadku też możemy "wyhodować jedzenie" - w domu. Ta książka opisuje, jak to zrobić, według gatunku. Zawiera zwięzłe opisy rozsady lub siewu, wymagań i pielęgnacji każdej rośliny, np. pomidorów, różnych ziół, a nawet kalafiora!
5. "Ogród warzywny: świeże warzywa z własnego ogródka - uprawa
i zbiór", Bastian Hans-Werner
"Ogród warzywny" w katalogu WBP w Olsztynie
Rady dla początkujących, dbanie o właściwą glebę i dobieranie warunków do gatunku - to wszystko znajdziecie w książce "Ogród warzywny". Większość książki poświęcona jest właśnie opisom wymagań danych roślin, np. pikantnych warzyw cebulowych, kapustnych, liściowych i łodygowych. Pełen przekrój!
Życzę smacznej lektury i obfitych zbiorów :)
Milena