czwartek, 11 marca 2021

Zobacz co kryje nasz magazyn - "Aktywna wiosna"


Nasza Wypożyczalnia kryje wiele różnych sekretów. W ogromnej sali, ukrytej za stalowymi drzwiami, znajdują się regały pełne książek o tematyce popularnonaukowej. Raz w miesiącu przygotowujemy dla czytelników wystawę, która ma przybliżyć im zawartość naszych zbiorów, znajdujących się właśnie w tym ukrytym pomieszczeniu! Nazwałyśmy tę wystawę "Zobacz, co kryje nasz magazyn", ponieważ potocznie na salę z regałami mówimy właśnie "magazyn". Wiesława Chodkowska, w swoim artykule "Stary Ratusz w Olsztynie, czyli historia w dokumentach i budowli", przypuszcza, że w czasach gdy w obecnym budynku Biblioteki mieścił się ratusz, sala, w której obecnie znajduje się magazyn Wypożyczalni, była miejscem obrad rady miasta (odnośnik do źródła na dole artykułu!).

Wystawa "Zobacz, co kryje nasz magazyn" znajduje się w Wypożyczalni Literatury Pięknej na parterze. Staramy się, aby comiesięczny cykl był tematycznie dopasowany do zainteresowań naszych czytelników. I oczywiście, jak najatrakcyjniejszy.
 

 

Ćwiczeń ciąg dalszy:) 
Trzecia odsłona z cyklu "Zobacz, co kryje nasz magazyn" to nawiązanie do propozycji 
z lutego. Tym razem zapraszam do sięgnięcia po poradniki, które pomogą poprawić naszą kondycję fizyczną, a przy okazji również intelektualną. Przybywa dowodów na to, że ludzie aktywni fizycznie, są zdrowsi i żyją dłużej (w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia). Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasz mózg, są na to dowody! Ruch przyczynia się między innymi do utrzymania dobrej kondycji intelektualnej, powoduje lepsze dotlenienie komórek, dzięki czemu procesy poznawcze zachodzą sprawniej. Bieganie sprawia, iż powstają nowe neurony, które zwiększają objętość szarej materii. Podobnie rzecz ma się z tańcem, zapamiętywanie kroków powoduje tworzenie się nowych połączeń między neuronami. Oprócz tego poprawia on koordynację wzrokowo-ruchową oraz balans ciała.
Czyli, mózg rośnie, a brzuch spada:) Trzymam za Was (i za siebie) kciuki!
 


 
Owocnej praktyki!
Katarzyna 

    
Wiesława Chodkowska, Stary Ratusz w Olsztynie czyli historia w dokumentach i budowli, "Wiadomości Konserwatorskie", 15/2004, s. 27.