Jednym z najstarszych miast wschodnio-pruskich jest Braniewo, po niemiecku Braunsberg. Dziś ciche i mało wspominane miasteczko, dawniej bardzo ważne i znane nad całym Bałtykiem. Mikołaj Kopernik pojawił się w Braniewie w styczniu 1520 r. w charakterze posłańca biskupa warmińskiego do wielkiego mistrza Albrechta, stojącego na czele wojsk okupujących miasto. Na pewno był tutaj również w sierpniu 1538 r. w trakcie objazdu włości z nowo wybranym biskupem Janem Dantyszkiem, a także w czerwcu 1541 r. na naradzie z tymże biskupem. Prawa miejskie Braniewo uzyskało w XIII wieku, było pierwszą stolicą Warmii a do końca XVIII w. było też jedynym warmińskim portem
![]() |
Braniewo- kościół pw. św. Katarzyny https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Braniewo_-_bazylika_2.jpg |
Po zwiedzeniu bazyliki warto udać się na spacer po centrum Braniewa. Znajdziemy tu wieżę zamku biskupów warmińskich-to niestety jedyna pozostałość po zamku. W jej murach działa punkt informacji turystycznej, na piętrze znajdziemy gotycką kaplicę a wspinając się na szczyt dotrzemy do tarasu widokowego.
Będąc w Braniewie zachęcam do odwiedzenia zbudowanego w neogotyckim stylu gmachu, stanowiącego siedzibę Przełożonej Prowincji Polskiej Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny.
![]() |
Braniewo - Klasztor sióstr pw. św. Katarzyny https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Braniewo_kolegium_jezuitow.jpg |
W czasie I i II wojny światowej budynek służył jako szpital polowy. Mimo silnych uszkodzeń w wyniku bombardowań oraz dewastacji ocalał i został odremontowany. Wewnątrz klasztoru znajduje się niewielkie muzeum, gromadzone eksponaty pochodzące z krajów misyjnych. Klasztor można zwiedzać. Budynek i zgromadzone eksponaty robią wrażenie!
Wybierając się do Braniewa warto zajrzeć do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie by wypożyczyć książki na temat tego miasta.
1. Stanisław Achremczyk, Braniewo
2. Wojciech Jaroszek, Historia Zamku Biskupiego w Braniewie
3. Wojciech Jaroszek, Dawne braniewskie obwarowania miejskie
4. Wojciech Jaroszek, Ratusz staromiejski w Braniewie
5. Wojciech Kujawski, Warmia : szlak wędrowny
6. Andrzej Wakar, Braniewo: z dziejów miasta i powiatu