wtorek, 31 stycznia 2023

Niemcy od A do Z - R jak Rugia

    

    Jak głosi legenda, Bóg prawie zakończył tworzenie świata i z Bornholmu patrzył na morze. Zostało jeszcze trochę ziemi i nadmorski krajobraz wydał się Panu Bogu trochę goły. Wrzucił więc grudę ziemi do morza i wygładził brzegi... tak stworzył prawdziwe arcydzieło, największą niemiecką wyspę - Rugię…

    Rugia, jest największą wyspą Niemiec (ok. 975 km²) z linią brzegową o długości 574 kilometrów,
która oferuje niekończące się piaszczyste, naturalne plaże, kredowe klify, klimatyczne kurorty oraz niezwykły klimat. Wyspa leży w północnej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Mecklenburg-Vorpommern), jej wybrzeże jest bogate w zatoczki (np. Prorer Wiek, Sassnitz), półwyspy (największy to Wittow, Jasmund, Zudar oraz Mönchgut) oraz liczne wysepki. Wyspa połączona jest z lądem mostami: starszym Rügenbrücke przerzuconym nad cieśniną w Strelasund (pol. Strzalow) oraz otwartym w 2007 r. przez Angelę Merkel mostem na autostradzie.

Malownicze, hanzeatyckie miasto Stralsund stanowi wrota Rugii i oferuje turystom wiele atrakcji, począwszy od pięknej, zabytkowej architektury po nowoczesne atrakcje takie jak np. oceanarium. Wyspa przez długie wieki pozostawała w cieniu tego wspaniałego, portowego miasta, należy jednak zauważyć że Rugia jest perłą niemieckiego wybrzeża, która błyszczy własnym blaskiem. 

Kiedy znajdziemy się już na tej wyjątkowej wyspie, obfitość zabytków i atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. Zdecydowanie warte odwiedzenia jest najstarsze miasto Rugii – Garz. Na trasie wycieczki nie można pominąć również Putbus powstałego w 1810 roku na polecenie księcia Wilhelma Malte I. Centralnym miejscem miasta Putbus jest bardzo charakterystyczny plac na planie koła tzw. Circus. W tym małym, tchnącym klasyczną elegancją miasteczku czuć rękę wybitnego architekta Karla Friedricha Shinkla. 

Wyspa Rugia obfituje w urokliwe zameczki i pałacyki, z których najbardziej znany jest, położony na wzniesieniu zwanym Tempelberg w otulinie pięknego parku, pałac myśliwski - Jagdschloss Granitz – kolejna pamiątka po księciu Wilhelmie Malte. Charakterystycznym elementem pałacu jest wysoka na 38 metrów wieżyczka. Na uwagę zasługuje również przerobiony na hotel zamek w Spyker na zachód od miasta Sassnitz.

Niebanalnym środkiem lokomocji na wyspie jest… Szalony Roland (der rasende Roland). Roland jest wąskotorowym parowozem, istnym muzeum na torach, a przejażdżka nim z pewnością na długo zapisze się w pamięci… Zabytkowa kolejka kursuje między Baabe, Sellin, Göhren i Binz. To najstarsza niemiecka kolejka wąskotorowa, która nieprzerwanie od 22 lipca 1895 r. przemierza wyspę. 

Kolejną perełką Rugi jest miasteczko Sellin – komfortowy, wypoczynkowy kurort, tchnący elegancją początków ubiegłego wieku. Sellin przyciąga szerokimi plażami, miękkim piaskiem, starannie odrestaurowanymi willami, długim niemal 400-metrowym molem oraz niezwykłym budynkiem tzw. Brückenhaus. Mieści się w nim restauracja oraz ogromna sala balowa. 

Opuszczając Sellin i wjeżdżając do miejscowości Binz po raz kolejny zmieniamy epokę, tym razem architektura Prus XIX wieku, estetyczna, zdobna i elegancka zderza się z monumentalizmem uzdrowiskowego kombinatu z lat 40-tych ubiegłego wieku. Ciągnący się na ponad 4 kilometry 6-piętrowy moloch, został wzniesiony przez hitlerowców, miał pomieścić około 20 tysięcy urlopowiczów. Po latach popadania w ruinę, budynek został zmodernizowany i przerobiony na hostel.

Największym miastem wyspy jest Sassnitz. Ta portowa miejscowość może pochwalić 1,5-kilometrowym molo biegnącym po falochronie. Port położony bezpośrednio nad otwartym Bałtykiem jest idealnym ośrodkiem dla ruchu promowego na Bornholm, do Szwecji i Polski. Na północ od miasta znajduje się jedna z największych atrakcji, a zarazem wizytówka wyspy – najmniejszy w Niemczech park narodowy Jasmund z monumentalnymi kredowymi klifami. Do najciekawszych formacji należą Wissower Klinker, Stubenkammer oraz wysoki na 118 metrów Königsstuhl (Tron Królewski). Platformę widokową na Königsstuhl odwiedza rocznie ok. 300 000 turystów, rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na turkusowe wody wybrzeża. To właśnie te klify zachwyciły Caspara Davida Fridricha, który przeniósł ich ponadczasowe piękno na płótno. 

Nieco zapomniana, aczkolwiek równie ciekawa jest wysepka Hiddensee – miejsce gdzie króluje… rokitnik! Krzew ten dosyć gęsto porasta wyspę, a tubylcy potrafią wytwarzać z jego cierpkich owoców prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, np.: dżemy, nalewki, ciasta, soki i inne lokalne specjały. Na wysepce nie ma ruchu kołowego, można się na nią dostać drogą wodną, a po lądzie poruszać się pieszo lub na rowerze. Ten mały skrawek lądu upodobała sobie niemiecka bohema – liczni poeci, malarze, pisarze przybywali na Hiddensee w poszukiwaniu inspiracji, spokoju i przypływu artystycznej weny…

W północnej części wyspy, na półwyspie Wittow leży Breege - jeden z najstarszych portów na Rugii. Ze względu na swoje korzystne położenie przy wejściu do Wielkiej Zatoki Jasmund, rozwinął się w XIX wieku do jednego z najważniejszych portów w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Breege było portem macierzystym dla wielu żaglowców, a bogaci kapitanowie budowali domy kryte strzechą, które do dziś charakteryzują tę malowniczą miejscowość. Na północ od Breege znajduje się niemiecki Nordkapp – Kap Arkona – najdalej na północ wysunięte miejsce w Niemczech. 

Obecnie na Arkonie ważnymi zabytkami są dwie, stojące obok siebie latarnie morskie. Starsza z nich zaprojektowana została przez Karla Friedricha Schinkla i zbudowana w 1827 roku, znana jest pod uroczym określeniem Schinkelturm. 23-metrowa wieża pełniła ważną rolę nawigacyjną do 1905 roku, kiedy to do użytku została oddana jej wyższa o 12 metrów koleżanka. 

Arkona jest również legendarnym miejscem kultu pogańskich Słowian. Ale od początku swoją nazwę Rugia zawdzięcza germańskiemu plemieniu Rugiów, które zamieszkiwały te tereny już prawdopodobnie w I w. n.e. We wczesnym średniowieczu Rugia należała do zachodniosłowiańskiego plemienia Ranów, świetnych rybaków i żeglarzy, a Arkona stanowiła ich centralny gród obronny. Położona była na trudno dostępnym wąskim cyplu półwyspu Wittow. Arkona była znanym ośrodkiem kultu słowiańskiego boga Świętowita. Na wyspie odkryte zostały kurhany z epoki neolitycznej.

Po splądrowaniu, a następnie zniszczeniu Radogoszczy, Arkona stała się najważniejszym miejscem kultu religijnego Słowian Połabskich. Pod koniec XI wieku Arkona była również jednym z największych targów na wybrzeżu Bałtyku. Ostatecznie do upadku Ranów doprowadzili Duńczycy, którzy w XII wieku podbili i siłą schrystianizowali te tereny. W Bergen do dziś stoi gotycki kościół, który w XIII wieku wznieśli Duńczycy. 

W kolejnych wiekach wyspa była poddana wpływom duńskim, szwedzkim i pruskim. Od 1815 roku wyspa znalazła się w granicach Królestwa Prus. Przez wiele lat wyspa pozostawała w cieniu miasta portowego Stralsund, dopiero w XIX wieku została „odkryta” przez niemieckich artystów, a następnie elity Hamburga i Berlina. 

Rugia jest niezwykłym miejscem oferującym rozmaite formy wypoczynku, znajdują się tu atrakcje dla

całych rodzin, muzea, parki narodowe oraz uzdrowiska. Niezwykła atmosfera Rugii jest efektem nie tylko jej pięknego położenia i walorów krajobrazowych ale również bogatej historii, gdzie krzyżowały się wpływy wielu kultur i ludów. Rugia jest kosmopolityczna i mistyczna zarazem. Dumne budynki architektury nadmorskich kurortów i tętniące życiem promenady idą w parze z samotnymi alejami i cichymi kościołami. Mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą i już dawno otworzyli się na turystykę, ale nie zapomnieli o zachowaniu wierności swoim korzeniom oraz kultywowaniu i zachowaniu zwyczajów i tradycji. 


Ciekawostki:

- W 1927 imieniem przylądka Akrona został nazwany niemiecki liniowiec - Cap Arcona.

- Wyspa jest gratką również dla językoznawców. Nadal używa się tu dialektu Plattdeutsch, którym posługują się głównie starsi mieszkańcy wyspy.

- Strój Mönchgut – to tradycyjny strój, który jest obecnie noszony tylko na specjalne okazje, został on opisany bardziej szczegółowo dopiero około 1800 roku. Przyjmuje się jednak, że jego początki sięgają końca XVI wieku. Jeszcze na początku XX wieku około 10% mieszkańców na półwyspie można było spotkać w tradycyjnych strojach. Obecnie, głównie dzięki grupie tanecznej Alt-Reddewitz i Binzer Likedeelern, tradycyjne stroje na Rugii nie zostały całkowicie zapomniane.

- Na Rugii znajduje się muzeum U-Bootów.

- Rokrocznie organizowany jest festiwal artystyczny Störbekera z inscenizacją abordażu i teatrem pod gołym niebem. Klaus Störtebeker jest mitem na Rugii i jest uwieczniony nie tylko przez Störtebeker Festival. Jego grób znajduje się podobno w Maltziner Wiek, na południe od Zudaru. Bohater ludowy leży podobno w złotej trumnie z przymocowanym złotym łańcuchem, który sięga do powierzchni ziemi. Wielu już wyruszyło bezskutecznie w poszukiwaniu skarbu, ale tylko jedna osoba zna odpowiedź. Wie o tym jeden rybak z nadmorskich wiosek, ale nigdy nie zdradza swojej tajemnicy.


Zapraszamy do wypożyczania: