czwartek, 14 listopada 2019

Kot czy koc?



Długie jesienne wieczory inspirują do zwolnienia tempa.  Jak je spędzacie? Zawijacie się w ciepły koc z kubkiem gorącej herbaty, ciekawą książką i mruczącym przyjacielem? Ja jeszcze nie dojrzałam do decyzji, żeby kota posiadać, ale po wizycie u rodziny, intensywnie rozważam taką ewentualność:) Rudy, tak się wabi śliczny, przemiły, pręgowany dachowiec, który skradł moje serce. Wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące kota w moim domu skłoniły mnie do poszukania książek, które traktują o kotach. Zdziwiłam się, jak wiele literatury poświęconej jest tym zwierzętom. Poniżej przedstawiam niewielką część pozycji dostępnych w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.


 https://linkd.pl/pppe

Kot : historia i legendy, Laurence Bobis


To ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników kotów.  Zanim kot stał się towarzyszem człowieka i teraz jest  jednym z najbardziej lubianych zwierząt domowych, miał bardzo złą reputację. W czasach walki z herezją narodziła się legenda, która jest związana z czarami. Kot, jeśli wierzyć przysłowiom czy bajkom, miał mnóstwo wad: był leniwy, łakomy  i zdradziecki. Kojarzono go z kobietą, seksualnością, a także szaleństwem.  Chcecie wiedzieć dlaczego? Sięgnijcie po tę książkę.







 https://linkd.pl/pppd

Jak wytresować kota?, Dawid Ratajczak 


Podobno kot to radość życia oraz zwierzę bezobsługowe. Ta książka to pseudo-poradnik, lektura z przymrużeniem oka dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć  jakie ryzyko wiąże się z posiadaniem mruczka. Znajdziecie tu trochę przerysowane wszelkie niewygody, katastrofy oraz straty, jakie wiążą się z obecnością kota w domu.  Warto przemyśleć pomysł posiadania kota, szczególnie jeśli przywiązani jesteśmy do wystroju swego mieszkania, roślin, bibelotów...
To nie wszystko, książka zawiera rzetelne informacje na temat np.: żywienia kotów, ich charakterystycznych cech oraz zachowań. Znajdziecie tu dużo praktycznych porad, jak dbać o kota i czego tak naprawdę potrzeba mu do szczęścia:)

Druga część serii nosi tytuł „Jak wytresować kota?.. 2, Techniki zaawansowane”   https://linkd.pl/pp2m


 https://linkd.pl/pppf

Kocie mojo, czyli Jak być opiekunem szczęśliwego kota, Jackson Galaxy  


Nie jest to zwyczajny poradnik. Chcecie bardziej zrozumieć zwierzę wolne i dzikie, a jednocześnie tak bardzo nasze. To książka o relacji kot-człowiek, rzeczowa, konkretna i szczegółowa. Poruszająca wiele problemów, z jakimi może spotkać się opiekun „mruczka”. Napisana jest przystępnym językiem i przeznaczona szczególnie dla tych, którzy kochają koty. Zatem, jeśli chcecie zrozumieć swojego kota i stworzyć z nim przyjacielską relację, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję!







https://linkd.pl/pp2p

Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce, Arabella Carter-Johnson 


Iris, sześcioletnia dziewczynka cierpiąca na autyzm głęboki, przez pięć lat nie nawiązywała kontaktów z otoczeniem, rzadko się śmiała i mówiła. Obawiano się, że dziecko nigdy nie opuści świata ciszy. Przełom w świecie Iris uczyniła kotka Thula. Rodzice ze zdumieniem patrzyli, jak dziecko komunikuje się z ufną i cierpliwą kotką. Dziewczynka zaczęła się śmiać, wychodzić do ogrodu, otwierać się na ludzi.
 
W zbiorach naszej biblioteki znajdziecie znacznie więcej książek opowiadających o kotach, które odegrały ważną rolę w życiu ludzi. 
 
Czyż posiadanie futrzanego przyjaciela nie jest najlepszym sposobem na przedzimową aurę?
To bardzo przyjemne uczucie móc zatopić dłonie w miękkim futrze kota. Podobno głaskanie zwierzaka obniża nasze tętno, a jego widok może powodować wytwarzanie przez nasz organizm większej ilości oksytocyny, a to z kolei zmniejsza poziom hormonu stresu. Nic, tylko same korzyści!

Nadal niezdecydowana, Kasia