Szlak Kopernikowski upamiętnia postać wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i jego związki z regionem Warmii i Mazur. Trasa liczy blisko 300 km i prowadzi przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Oznakowana jest symbolem astrolabium.
Przemierzając Szlak Kopernikowski mamy możliwość spojrzeć na postać astronoma, jak na człowieka renesansu o wielu talentach i lepiej poznać jego osobowość. W odwiedzanych miejscowościach zwiedzimy zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego astronoma a także poświęcone mu ekspozycje muzealne. Poznamy również sekrety wszechświata w planetariach i będziemy mogli osobiście przeprowadzić obserwacje astronomiczne. Rok 2023, z racji 550. rocznicy urodzin astronoma, ogłoszony został Rokiem Kopernikańskim. W związku z tym w wybranych miejscach na Szlaku odbywać się będą liczne wydarzenia oraz wystawy. To dobry moment i doskonała okazja, by przemierzyć cały szlak. W podróż możemy wybrać się samochodem lub rowerem, nieco krótszy dystans pokonamy pieszo, rozpoczynając go w Olsztynie przy zabytkowej Wysokiej Bramie.
Wybierając się na Szlak Kopernikowski warto zajrzeć do biblioteki, by sprawdzić co w jej zbiorach znajdziemy na temat Mikołaja Kopernika i miejscowości, przez które wiedzie trasa Szlaku. Zapraszamy w podróż!
![]() |
Zamek biskupów chełmińskich |
W latach 1530-1536 o przyjazd Kopernika do Lubawy zabiegał biskup Dantyszek. Jednak astronom nieustannie odmawiał. Prawdopodobnie powodem odmowy było to, że rywalizował o biskupstwo warmińskie z jego przyjacielem Tiedemanem Giesem.
Urażona ambicja biskupa Dantyszka była powodem rygorystycznego potraktowania Kopernika, poprzez oddalenie jego gospodyni (być może kochanki) Anny Schirling.
![]() |
Tiedeman Giese |
Mikołaj Kopernik przyjeżdżał do Lubawy dwukrotnie, w 1538 i 1539 roku. Jego wizyta podyktowana była udzieleniem pomocy lekarskiej przyjacielowi Tiedemanowi Giese, wcześniejszemu kanonikowi warmińskiemu, a następnie biskupowi chełmińskiemu, który będąc wysłannikiem przywódców reformacji Marcina Lutera i Filipa Melanchtona miał za zadanie zdemaskowanie heretyckich teorii Kopernika. Jednak po zapoznaniu się z naukowymi rozważaniami, został zagorzałym zwolennikiem jego teorii. To właśnie on zachęcił astronoma do wydania drukiem dzieła "O obrotach sfer niebieskich".
![]() |
"O obrotach sfer niebieskich" |
Podania ustne głoszą, że Lubawa zawdzięcza Kopernikowi wodociągi. Gdy biskup napomknął astronomowi, że woda nie jest tak czysta i zimna, jakiej można by oczekiwać, ponieważ jej źródło znajduje się około 1 kilometra za miastem, Kopernik po zbadaniu terenu stwierdził, że sprowadzenie wody do miasta jest możliwe do wykonania. Tiedeman Giese, opłacając pracowników i dając materiały budowlane, przyczynił się do szybkiego wykonania połączenia wodociągowego, z którego miasto korzysta do dziś.
Zabytkami godnymi polecenia są: pozostałości murów obronnych, ruiny zamku, kościół parafialny pw. Św. Anny posiadający bogato wyposażone wnętrze oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła, który zbudowano w latach 1600 - 1610 dla bernardynów z prowincji polskiej, a ufundował go miecznik pruski Seweryn Zaleski. Świątynia posiada mnóstwo cennych zabytków. Są to m.in.: ambona w stylu renesansowym, krucyfiks z XIV wieku, a w prezbiterium świątyni umieszczony jest ołtarz główny w stylu barokowym z 1728 roku, wykonany przez Jerzego Dąbrowicza.
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła
![]() |
Dom z początku XX wieku przy ul. Kupnera |
Polecam zapoznanie się z książkami opisującymi Lubawę dostępnymi w naszej bibliotece:
Józef Śliwiński "Lubawa z dziejów miasta i okolic" oraz "Lubawa wczoraj i dziś"
![]() |
Fot. Dorota Karolak |
W kolejnym miesiącu zapraszamy do Olsztyna.
Zapraszam na szlak Dorota K.