środa, 29 marca 2023

II Spotkanie Klubu Powieści Kryminalnych

 

 

 

 

 

 

14 marca 2023 r. w Olsztynie podczas kolejnego spotkania Klubu Powieści Kryminalnych omawiano "Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime" CARLI VALENTINE.

Oto kilka z recenzji, które napisali członkowie Klubu- stworzonego przy Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie:

wtorek, 21 marca 2023

Niemcy od A do Z - S jak Schwarzwald

 


Schwarzwald, czyli Czarny Las, znany jest z malowniczych górskich krajobrazów, średniowiecznych miasteczek, krystalicznych jezior oraz takich smakołyków jak aromatyczna, szwarcwaldzka szynka czy rozpływający się w ustach tort szwarcwaldzki.

Mało kto wie, że region ten oferuje również rzymskie łaźnie, śródziemnomorskie widoki, unikatowy folklor oraz… zegary z kukułką!


poniedziałek, 20 marca 2023

Wydarzyło się... Światowy Dzień Poezji


 

Kolejna wystawa z cyklu „Wydarzyło się...” poświęcona jest poezji, ponieważ 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.

czwartek, 2 marca 2023

Szlak kopernikowski_Lubawa


Szlak Kopernikowski upamiętnia postać wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i jego związki z regionem Warmii i Mazur. Trasa liczy blisko 300 km i prowadzi przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Oznakowana jest symbolem astrolabium. 

Przemierzając Szlak Kopernikowski mamy możliwość spojrzeć na postać astronoma, jak na człowieka renesansu o wielu talentach i lepiej poznać jego osobowość.  W odwiedzanych miejscowościach zwiedzimy zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego astronoma a także poświęcone mu ekspozycje muzealne. Poznamy również sekrety wszechświata w planetariach i będziemy mogli osobiście przeprowadzić obserwacje astronomiczne. Rok 2023, z racji 550. rocznicy urodzin astronoma, ogłoszony został Rokiem Kopernikańskim. W związku z tym w wybranych  miejscach na Szlaku odbywać się będą liczne wydarzenia oraz wystawy. To dobry moment i doskonała okazja, by przemierzyć cały szlak. W podróż możemy wybrać się samochodem lub rowerem, nieco krótszy dystans pokonamy pieszo, rozpoczynając go w Olsztynie przy zabytkowej Wysokiej Bramie.

Wybierając się na Szlak Kopernikowski warto zajrzeć do biblioteki, by sprawdzić co w jej  zbiorach znajdziemy na temat Mikołaja Kopernika i miejscowości, przez które wiedzie trasa Szlaku. Zapraszamy w podróż!

                                         

 

Lubawa, wzmiankowana po raz pierwszy w 1216 roku, w 1257 roku przeszła w ręce chełmińskich biskupów, co zaowocowało intensywnym jej rozwojem i uzyskaniem w 1311 r. praw miejskich. W 1773 r. wybudowali oni zamek, który stanowił ich rezydencję.
Niestety na początku XIX wieku budowla spłonęła i została rozebrana.

 Zamek biskupów chełmińskich

W latach 1530-1536 o przyjazd Kopernika do Lubawy zabiegał biskup Dantyszek. Jednak astronom nieustannie odmawiał. Prawdopodobnie powodem odmowy było to, że rywalizował  o biskupstwo warmińskie z jego przyjacielem  Tiedemanem Giesem.