piątek, 1 października 2021

Melodie na półkach – powieści z muzyką na pierwszym planie

 


Muzyka w naszym życiu jest tak ważna, że istnieją aż dwa Międzynarodowe Dni Muzyki :) Jeden z nich przypada 1 października. Zachęcam Was do poczytania historii postaci, którym muzyka towarzyszyła w życiu w wyjątkowy sposób. Wszystkie książki, o których piszę, znajdziecie w Wypożyczalni Głównej w Starym Ratuszu.

Zaczniemy od dwóch opowieści o niezwykłych mistrzach. „Ostatnia aria Mozarta” to powieść historyczna o losach tego słynnego austriackiego kompozytora rozgrywająca się w barokowym Wiedniu. Poznajemy jego życie oczami siostry Mozarta, Nannerl. Kiedy brat nagle umiera, Nannerl nie wierzy w pogłoski dotycząc przyczyny jego śmierci i postanawia przyjechać do Wiednia, żeby je wyjaśnić. Poszlaki prowadzą ją do szeroko zakrojonego spisku masońskiego. Ale najniezwyklejsze jest to, że kluczem do odkrycia całej prawdy okazuje się ostatnia opera Mozarta.

Następnie przeniesiemy się w czasie i miejscu – do oblężonego Leningradu w czasie II wojny światowej. A to za sprawą „Dyrygenta” – kolejnej powieści o nietuzinkowym maestro, Dmitriju Szostakowiczu, autorze Symfonii Leningradzkiej. Książka jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach. Jedna z teorii historyków muzyki głosi, że Szostakowicz skomponował symfonię w odpowiedzi na blokadę miasta, że miała tchnąć w mieszkańców nadzieję. 

Dlaczego więc dyrygent w tytule? Ponieważ drugim z pierwszoplanowych bohaterów jest Karl Iljicz Eliasberg, dyrygent, który miał zorganizować koncert z oblężonego miasta. Jego zadaniem było przygotować do występu wygłodzonych, chorujących muzyków, za wszelką cenę, dla ludzi.

"Dyrygent" w katalogu WBP 


Również w Rosji rozgrywa się akcja „Ciężaru pianina”, a właściwie jeden z wątków. To tam kilkuletnia Katia zakochuje się w pianinie Blüthnera i rozstaje się z nim przy przeprowadzce. Drugi wątek opowiada o Clarze, niespełna 30-letniej kobiecie żyjącej w Kalifornii, w 2012 roku, która sprzedaje podarowany jej przez ojca instrument. To dwie kobiety żyjące w bardzo różnych okolicznościach, których historie współbrzmią dzięki uniwersalnym uczuciom.

Zostaniemy jeszcze na chwilę przy pianinie. Książka „Pszczoły i grom w oddali” opowiada o konkursie pianistycznym i jego uczestnikach. Wyróżnia się między nimi Jin Kazama. Nie wpisuje się w sztywne ramy oczekiwanych wykonań konkursowych utworów, jest mniej znany niż inni, ale stanowi dla nich poważne zagrożenie. Książka jest pełna działających na wyobraźnię opisów muzyki, a na okładce znajdziecie kod QR, który zaprowadzi was do playlisty w serwisie Spotify. 

"Ciężar pianina" w katalogu WBP

"Pszczoły i grom w oddali" w katalogu WBP

Miłej lektury!

Milena