poniedziałek, 26 lipca 2021

Nie daj się! Książki, które pomogą Ci w trudnych momentach

Dziewczyna patrząca na zachód słońca

W obliczu przykrych wydarzeń w naszym życiu bardzo ważne jest to, żeby czuć się zrozumianym, czuć wsparcie. Przede wszystkim dobrze jest zrozumieć samego siebie - skąd biorą się nasze emocje i jak sobie z nimi radzić. Opiszę kilka książek, które mogą Wam w tym wszystkim pomóc. Pod każdą z okładek znajdziecie link do katalogu WBP w Olsztynie.

Zacznijmy od książki Cheryl Strayed "Małe cuda". Autorka pracowała jako redaktorka internetowej rubryki porad osobistych pod pseudonimem Sugar. W tej książce przeczytamy listy czytelników do Sugar i jej odpowiedzi, zupełnie inne niż typowe porady. Dosadne, ale i przepełnione empatią. W listach poruszane są wszystkie ważne tematy - miłość, poświęcenie, macierzyństwo, strata i wiele innych. Sugar pisze, że "wszystko co nas spotyka ma sens - każdy grzech, każdy smutek, każde zranienie" i pomaga nam ten sens dostrzec. 
Okładka książki "Małe cuda"
Książka w katalogu WBP


Książka "Opcja B" Sheryl Sandberg i Adama Granta zaczyna się od wstrząsającego opisu utraty ukochanego męża Sheryl. Autorka wykorzystała doświadczenie żałoby, aby wspierać inne osoby w trudnych sytuacjach, wychować silne psychicznie dzieci, a nawet tworzyć przyjazne miejsca pracy. Ta książka wzrusza i daje nadzieję, zgodnie z tym, co powiedziała Sheryl: "kiedy uderza w ciebie tragedia lub jakiś zawód, wiedz, że jesteś w stanie przetrwać absolutnie wszystko. Obiecuję. Jesteśmy bardziej wrażliwi, niż myślimy, ale i o wiele silniejsi, niż sobie wyobrażamy."
Okładka książki "Opcja B"
Książka w katalogu WBP


Ważną rolę w naszym dobrobycie psychicznym odgrywa samowspółczucie. O jego praktykowaniu przeczytamy w książce dr Kristin Neff "Jak być dobrym dla siebie". Dawka teorii, oczywiście, też tu jest - sama świadomość tego, jakie mechanizmy działają w naszej świadomości już nas trochę na nie uodparnia. Na szczęście te mechanizmy, np. krytykowanie siebie po przykrym wydarzeniu, można zmienić. W tej książce znajdziemy na to konkretne sposoby.

Okładka książki "Jak być dobrym dla siebie"
Książka w katalogu WBP



Kolejna książka nie została napisana przez psychologa czy naukowca, ale przez osobę, która prawie odebrała sobie życie. Matt Haig zmaga się z depresją i atakami paniki. W książce "Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu" opisał swoje najmroczniejsze momenty oraz to, co pomogło mu się z nich wydostać. To książka, która daje poczucie, że w cierpieniu nie jesteśmy sami i że zawsze jest coś, dla czego warto być. Autor spytał swoich obserwatorów w mediach społecznościowych, co sprawia, że się nie poddają. Część odpowiedzi umieścił też w tej książce - między innymi stąd jej tytuł.
Okładka książki "Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu"
Książka w katalogu WBP


Ostatnia książka na liście to "Czy chcesz o tym porozmawiać" Lori Gottlieb. Autorka jest terapeutką, ale sama również korzysta z usług terapeuty. Opisuje przypadki kilkorga swoich pacjentów, przeplatając te historie opowieścią o swoich problemach. Książkę czyta się prawie jak powieść - wracamy do tych samych "bohaterów". Problemy opisane w tej książce są przeróżne - od samotności w podeszłym wieku, przez nieudane związki, po nieuleczalną chorobę. Znajdziemy tu dużo humoru, ale i wzruszeń oraz empatii. "Nie można pokonać bólu poprzez umniejszanie go. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z nim jest zaakceptowanie własnych uczuć i podjęcie decyzji, co z nimi zrobić. Nie można zmienić czegoś, udając, że nie istnieje."
Okładka książki "Czy chcesz o tym porozmawiać"
Książka w katalogu WBP


Pamiętajmy też jednak, że nawet najlepsza książka nie zastąpi profesjonalnej pomocy. Jeśli czujecie, że poradniki już nie wystarczą, skontaktujcie się ze specjalistą.

Milena