sobota, 1 sierpnia 2020

Komiksy o Powstaniu Warszawskim


Choć minęło już blisko 80 lat, pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku wciąż jest żywa w wielu polskich domach. Powstanie Warszawskie przez jednych uważane jest za niewiarygodny akt odwagi, waleczności i patriotyzmu, przez innych zaś za przyczynę niepotrzebnego cierpienia. Niezależnie od poglądów, wciąż wzbudza wiele emocji i wciąż jest źródłem inspiracji dla twórców książek, czy filmów.
My chcemy Wam jednak zaproponować coś innego – komiksy. I choć te powieści graficzne nie powinny być traktowane jako dokument historyczny, cytując Papcia Chmiela, liczymy, że "taki sposób przedstawienia epizodów z tamtego okresu pobudzi czytelników do poznania prawdziwej historii Powstania".

1. „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy”, Papcio Chmiel


https://tiny.pl/7f49x


Przygody trzech sympatycznych bohaterów są, jak zawsze pokazane z przymrużeniem oka. Jest tu jednak sporo ciekawostek związanych z powstaniem. Czy wiedzieliście, że powstańcy używali butelek zapalających z chloranem potasu jako broni przeciwczołgowej? A pociski używane przez niemieckich żołnierzy często były niewybuchami, ponieważ produkowano je w fabrykach, gdzie niewolniczo pracowali Polacy? W "Tytusie, Romku i A'Tomku" jest więc miejsce i na humor, i na szacunek i cześć oddaną powstańcom.

2. "Zdobycie PAST-y 20 sierpnia 1944 r.", R. Gajewski


https://tiny.pl/7f491


PAST to skrót nazwy Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna Spółka Telefoniczna.  Budynek PAST-y był strategicznym punktem w centrum Warszawy. Komiks opatrzony jest wstępem, który opisuje znaczenie budynku oraz walki o jego przejęcie. Akcja toczy się w sierpniu 2014 roku - dwóch chłopców trafia na tablicę pamiątkową na gmachu PAST-y i mają okazję wysłuchać opowieści o szturmach na budynek. A my śledzimy tę historię razem  nimi :)

3. "Powstanie #1 - Za dzień, za dwa", M. Sowa, K. Gawronkiewicz


https://tiny.pl/7f498


Ten komiks jest przeznaczony dla dorosłych. Pięknie pokazuje ludzkie dramaty związane z wojną i powstaniem i na tym właśnie się skupia. Działania militarne i suche historyczne fakty schodzą na drugi plan. Podobnie jak dla ówczesnych Warszawiaków na drugi plan musiały zejść miłość i bezpieczeństwo w domowych pieleszach.

Oprócz opisanych wyżej tytułów znajdziecie u nas komiksy o II wojnie światowej, np.:

"Pewnego razu we Francji", F. Nury
"Opowieści wojenne", G. Ennis
"Ta maszyna zabija faszystów", J. Pecau
"Berlin", Marvano
"Kroniki Francine R.", B. Golzio
"Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego", W. Tkaczyk
"Pancerne skrzydła: 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka", W. Markert
"Generał Sosabowski: 1944 Arnhem", W. Markert

Zapraszamy do Wypożyczalni Głównej na Starym Mieście!

Milena