Choć minęło już blisko 80 lat, pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku wciąż jest żywa w wielu polskich domach. Powstanie Warszawskie przez jednych uważane jest za niewiarygodny akt odwagi, waleczności i patriotyzmu, przez innych zaś za przyczynę niepotrzebnego cierpienia. Niezależnie od poglądów, wciąż wzbudza wiele emocji i wciąż jest źródłem inspiracji dla twórców książek, czy filmów.
My chcemy Wam jednak zaproponować coś innego – komiksy. I choć te powieści graficzne nie powinny być traktowane jako dokument historyczny, cytując Papcia Chmiela, liczymy, że "taki sposób przedstawienia epizodów z tamtego okresu pobudzi czytelników do poznania prawdziwej historii Powstania".
1. „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy”, Papcio Chmiel
https://tiny.pl/7f49x |
Przygody trzech sympatycznych bohaterów są, jak zawsze pokazane z przymrużeniem oka. Jest tu jednak sporo ciekawostek związanych z powstaniem. Czy wiedzieliście, że powstańcy używali butelek zapalających z chloranem potasu jako broni przeciwczołgowej? A pociski używane przez niemieckich żołnierzy często były niewybuchami, ponieważ produkowano je w fabrykach, gdzie niewolniczo pracowali Polacy? W "Tytusie, Romku i A'Tomku" jest więc miejsce i na humor, i na szacunek i cześć oddaną powstańcom.
2. "Zdobycie PAST-y 20 sierpnia 1944 r.", R. Gajewski
https://tiny.pl/7f491 |
PAST to skrót nazwy Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna Spółka Telefoniczna. Budynek PAST-y był strategicznym punktem w centrum Warszawy. Komiks opatrzony jest wstępem, który opisuje znaczenie budynku oraz walki o jego przejęcie. Akcja toczy się w sierpniu 2014 roku - dwóch chłopców trafia na tablicę pamiątkową na gmachu PAST-y i mają okazję wysłuchać opowieści o szturmach na budynek. A my śledzimy tę historię razem nimi :)
3. "Powstanie #1 - Za dzień, za dwa", M. Sowa, K. Gawronkiewicz
https://tiny.pl/7f498 |
Ten komiks jest przeznaczony dla dorosłych. Pięknie pokazuje ludzkie dramaty związane z wojną i powstaniem i na tym właśnie się skupia. Działania militarne i suche historyczne fakty schodzą na drugi plan. Podobnie jak dla ówczesnych Warszawiaków na drugi plan musiały zejść miłość i bezpieczeństwo w domowych pieleszach.
Oprócz opisanych wyżej tytułów znajdziecie u nas komiksy o II wojnie światowej, np.:
"Pewnego razu we Francji", F. Nury"Opowieści wojenne", G. Ennis
"Ta maszyna zabija faszystów", J. Pecau
"Berlin", Marvano
"Kroniki Francine R.", B. Golzio
"Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego", W. Tkaczyk
"Pancerne skrzydła: 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka", W. Markert
"Generał Sosabowski: 1944 Arnhem", W. Markert
Zapraszamy do Wypożyczalni Głównej na Starym Mieście!
Milena