czwartek, 18 czerwca 2020

Saga jest ok!


Sagi rodzinne, to jedna z odmian literatury, która cieszy się obecnie ogromną popularnością. W tego typu literaturze najważniejsze znaczenie zdaje się mieć kompleksowość. Dzięki niej w opowieści rozwija się wachlarz motywów, indywidualności i postaw. Kolejny ważny element to panoramiczność, dotyczy ona głównie losów bohaterów na szerokim tle historycznym, w kontekście całych dekad wraz z ich zmiennością i rozwojem. W końcu, motyw rodziny, relacje, które ją tworzą, poczucie przynależności, lojalność, obciążenia i błędy, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie. To tylko kilka zagadnień, dzięki którym konstrukcję sagi można rozważać z wielu rożnych perspektyw. Poniżej przedstawiam niewielką część tego typu literatury dostępną w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.



Zofia Mąkosa 

Cykl: Wendyjska Winnica 

Cierpkie grona T. 1
Winne miasto T. 2























Druga wojna światowa z perspektywy Niemców. Historia rozpoczyna w się w 1938 r. w Chwalimiu (dzisiaj woj. lubuskie), małej wiosce położonej tuż przy granicy z Polską. Obok siebie żyją tu Niemcy i Polacy, luteranie i katolicy. Dni płynęły spokojnie, dyktowane porami roku, do czasu wybuchu II wojny światowej. Zburzona została sielanka, pojawił się strach i niepewność. Na zwyczajne życie mieszkańców wpływają bezwzględne rządy Hitlera. Wpajanie miłości do narodu niemieckiego, bierze w swoje szpony zwykłych ludzi, którzy by zachować życie i bezpieczeństwo swoich rodzin zmuszeni są odwrócić się od znajomych, z którymi dotychczas współpracowali.

Ewa Cielesz

Cykl: Córka cieni 

Siedem szmacianych dat T. 1 
Obce matki T. 2 
Burza przed ciszą T. 3















Akcja pierwszej części prowadzona jest dwutorowo. Adam, współczesny student odkrywa w starej bieszczadzkiej chacie dziennik z zapisami z lat 1936-1946. To za jego pomocą autorka przedstawia losy Magdaleny i Piotra. Kochankowie, by móc być razem uciekają do bieszczadzkiej głuszy, tam rodzi się ich córka Juliana. Życie nie jest proste, a wszystko jeszcze bardziej komplikuje wojna, w wyniku której, z sąsiadów, żyjących przez dziesiątki lat zgodnie, czyni mordujące się nawzajem bestie. Pomimo zakończonej wojny Polacy, Ukraińcy i Łemkowie nadal są dla siebie wrogami.


Wiesława Bancarzewska 

Cykl: Powrót do Nałęczowa 

Powrót do Nałęczowa T. 1 
Zapiski z Annopola T. 2 
Noc nad Samborzewem T. 3


  













Piękna opowieść o podróżowaniu w czasie, o tęsknocie za kochającą rodziną i prawdziwą, romantyczną miłością. Anna współczesna, samodzielna kobieta, odkrywa zdolność przemieszczania się w czasie. Przenosi się w lata 30-te XX w. do Nałęczowa. Jako kuracjuszka wynajmuje pokój u swojej babci, poznaje swoją mamę (jako małą dziewczynkę) oraz jej siostry. Tam poznaje miłość swojego życia. Musi się przystosować do życia w tym okresie. Wymaga to zmiany jej dotychczasowych przyzwyczajeń, ubioru oraz sposobu wysławiania się. Czy życie w dwóch przestrzeniach czasowych będzie dla bohaterki korzystne?

Obecnie na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej różnego rodzaju sag. W naszej bibliotece także jest w czym wybierać. Macie ochotę na więcej? 

Zapraszamy do Wypożyczalni na Stare Miasto 33 w Olsztynie.

Kasia