poniedziałek, 4 maja 2020

May the fourth be with you! 5 książek na Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

Foto: Markus Spiske/pexels.com

Czwartego maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen. Dlaczego akurat tego dnia? Ma to związek ze słynnym pozdrowieniem "niech moc będzie z Tobą", czyli w oryginale "may the force be with you". Wszystko opiera się na homonimach, czyli wyrazach, które pisze lub wymawia się tak samo, ale ich znaczenie jest inne. "May" to również "maj", a "force" brzmi bardzo podobnie do "fourth", czyli "czwarty". Zagadka rozwiązana :)

 
“To było wielkie wydarzenie. Nikt nigdy wcześniej nie widział takiego filmu, takich efektów, nie słyszał takiej historii. Każdy chciał to zobaczyć tak wiele razy, ile tylko się dało” - wspomina moja mama. Premiera pierwszych epizodów “Gwiezdnych Wojen” zmieniła kinematografię na zawsze. Zmieniła też świadomość widzów, którzy stworzyli niezwykły kolektyw fanowski, czy też jak się teraz mówi – fandom. Dowodem siły fandomu Star Wars jest chociażby to, jak długo po oryginalnych trzech epizodach wciąż pojawiały się nowe. To, że wciąż przyciągają nowych, wiernych fanów, starych skutecznie zatrzymując prz y sobie. To, że wcale nie trzeba oglądać tych filmów, żeby wiedzieć, jakie odgłosy wydaje Chewbacca czy Darth Vader, kim jest Yoda, czym jest Gwiazda Śmierci.

Fenomen Gwiezdnych Wojen spowodował jeszcze jedno zjawisko – na kanwie gwiezdnej historii zaczęło powstawać wiele książek. Oprócz powieści z gatunku fantastyki naukowej i komiksów, znajdziemy też perełki z gatunku non-fiction, np. albumy. Dla prawdziwych fanatyków mamy propozycję nie do odrzucenia - wycieczkę do wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej po książki z listy poniżej!

1. Komiksy z kolekcji Star Wars, np. "Star Wars: klasyczne opowieści 1"

 

https://bit.ly/2XlgXu1

Komiksów z uniwersum "Gwiezdnych wojen" mamy pod dostatkiem. W "Star Wars: klasyczne opowieści" zebrano na blisko dwustu stronach 11 zeszytów nawiązujących do oryginalnej trylogii. W tych jedenastu historiach znajdują się zarówno bohaterowie znani nam z ekranu, jak i nowe postaci.

 

2. "George Lucas. Gwiezdne Wojny i reszta życia", Jay Brian Jones

 

https://bit.ly/2y10S2d

Tytuł mówi właściwie wszystko na temat tej książki. Jest tu wiele ciekawostek dotyczących procesu tworzenia "Gwiezdnych wojen" - pisania scenariuszy, efektów specjalnych, kostiumów. Możemy też dzięki autorowi spojrzeć z szerszej perspektywy na środowisko filmowe w tamtych czasach, np. czytając o tym, jak Lucas walczył o budżet. No i w końcu, to książka o samym George'u Lucasie, jako zwykłym człowieku i pasjonacie.

 

3. "Pamiętnik księżniczki", Carrie Fisher

 

https://bit.ly/2JSlHQ8

Ta książka to zapiski Carrie Fisher, aktorki odtwarzającej rolę legendarnej księżniczki Lei. Podobno Fisher odnalazła swój notatnik, w którym pisała w czasie kręcenia pierwszych "Gwiezdnych wojen". Zakulisowe spojrzenie na proces filmowy i aktorów to nie lada gratka. Tym bardziej, że Fisher nie stroni od opisywania "ciemnej strony mocy" - skutków nagłej, ogromnej popularności.

 

4. "Kenobi", John Jackson Miller

 

https://bit.ly/3e7tozI

Są tu jacyś fani Obi-Wana? :) Po upadku Republiki galaktyką rządzą Lordowie Sithów, a Obi-Wan Kenobi ukrywa się na Tatooine. Jednak nie może pozostać obojętny na walkę farmerów z Ludźmi Pustyni i angażuje się w konflikt. Moc nie opuściła Mistrza Jedi! 

 

5. "Kompania Zmierzch", Alexander Freed

 

https://bit.ly/2JOHDeD

"Kompania zmierzch" to książka zainspirowana grą komputerową "Star Wars: Battlefront". Możecie się po niej spodziewać bardziej militarystycznego podejścia do galaktycznych potyczek. Nawiązania do oryginalnych wydarzeń z uniwersum są luźne, za to patrzymy na wojny oczyma żołnierza rebelii. Żołnierza, który nie do końca wierzy w ideę, za którą walczy. Można powiedzieć, że główną bohaterką jest tutaj właśnie wojna.

 

Zapraszamy do Wypożyczalni Głównej!

 

 

Milena