czwartek, 19 marca 2020

Jak zadbać o planetę? Krok pierwszy: przyjść do biblioteki!



Kwestia zmian klimatycznych, zalania planety śmieciami i szkodliwymi środkami chemicznymi wzbudziła dyskusję na całym świecie, w zeszłym roku wzburzoną jak nigdy dotąd. Młodzież organizowała strajki szkolne, z Gretą Thunberg na czele, a idee less waste i zero waste stały się bardzo popularne. Eksperci wieszczą, że za kilkadziesiąt lat czeka nas globalna katastrofa klimatyczna. Inni eksperci im zaprzeczają, powołując się na udowodnioną w przeszłości niezwykłą umiejętność odradzania się naszej planety. Możemy wierzyć jednym albo drugim, jednak zawsze warto dołożyć starań, żeby wiedzieć, jaka jest obecna sytuacja Ziemi i jak możemy ją polepszyć, lub przynajmniej zminimalizować działanie na jej niekorzyść. Zapraszamy Was do przeczytania krótkiego przeglądu książek dotyczących tego tematu.

Ciekawą pozycją jest wydana w 1978 roku książka „Ziemia, którą tracimy” Erika P. Eckholma. Z perspektywy 2020 roku możemy sprawdzić, czy przewidywania sprzed ponad 40 lat się sprawdzają. Już wtedy Eckholm pisał: „Jeżeli chcemy przetrwać, nie możemy tracić ziemi tak lekkomyślnie jak dotychczas”. Zwracał też uwagę na zabójcze połączenie przeludnienia, wycinania lasów, masowej hodowli zwierząt, zmian klimatycznych i opieszałości rządów niektórych państw w regulowaniu ochrony środowiska.

https://bit.ly/39KlLfw


Książka „Hipoteza Medei” Petera Warda nawiązuje do wspomnianej umiejętności odradzania się naszej planety. Jest odpowiedzią na hipotezę Gai, która zakłada, że Ziemia reaguje na zmiany i dostosowuje się do nich tak, żeby utrzymać życie. Ziemia według Warda dąży zaś do samounicestwienia – to życie zabija życie. Cytując: „Tym zabójcą jest samo życie. Pozostawione bez kontroli, w końcu doprowadzi do śmierci całej przyrody ożywionej na Ziemi.”


W pewnym sensie dowodów na to dostarcza nam fizyczka Friederike Otto w książce „Wściekła pogoda”. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie biorą się znikąd i z tej książki dowiecie się, jakie są ich przyczyny. Interesujący jest rozdział o odpowiedzialności rządów i koncernów za stan środowiska naturalnego – wiedzieliście, że rząd Kolumbii został pozwany przez grupę 25 osób za brak podjęcia akcji przeciw wycince lasów? Sąd przyznał powodom rację!


https://bit.ly/3bQRDkw


W trochę lżejszym i zarazem bardziej praktycznym tonie proponujemy książkę Ewy Kozioł „Eko w wielkim mieście czyli kilka kroków do szczęśliwego życia”. Znajdziemy tu m. in. proste receptury na naturalne środki czystości i kosmetyki, czy wskazówki, jak ze swojej szafy uczynić eko-szafę. Książka zawiera też wyzwania mające na celu pomóc nam zmienić nawyki na bardziej ekologiczne, np. wysprzątanie łazienki przy użyciu środków wyłącznie własnej roboty.


https://bit.ly/2uc8FIV


Równie praktycznie zagadnienie ekologii potraktowała Sylwia Majcher w swoich dwóch książkach: „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” oraz „Wykorzystuję, nie marnuję: 52 wyzwania zero waste”. Tutaj też zawarte są przepisy na domowe specyfiki - balsam do ust, czy własnej roboty środki czystości. Krok po kroku, podejmując proponowane przez autorkę wyzwania, zmieniamy nawyki na lepsze - dla siebie i dla środowiska.


Warto zapoznać się też z poniższymi pozycjami (linki prowadzą do książek w naszym katalogu):

Na marne, Marta Sapała

Tytuły wymienione powyżej stanowią tylko część zbiorów dotyczących zmian klimatycznych i dbania o środowisko w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Zapraszamy do wypożyczania!

Milena