poniedziałek, 19 września 2022

Niemcy od A do Z - Ö jak Ökologie


Kryzys klimatyczny, przed którym od lat ostrzegali naukowcy, stał się faktem. Wszyscy zaczynamy odczuwać negatywne skutki degradacji środowiska. Sytuacja ekologiczna jest zła i największym wyzwaniem jest uświadomić ludziom, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, a nieświadomość zbliża nas do katastrofy. A jak z ochroną środowiska radzą sobie nasi zachodni sąsiedzi?

Niemcy są krajem o wysokim poziomie świadomości ekologicznej. Nawet w roku 2020, który był pod silnym wpływem pandemii koronawirusa, ochrona środowiska i klimatu pozostała dla obywateli Niemiec sprawą pierwszoplanową. Jako bardzo ważną oceniło ją wtedy 65% respondentów.

Do ochrony środowiska poważnie podchodzą w Niemczech zarówno zwykli obywatele, jak i politycy. 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych określiły 17 globalnych celów zrównoważonego rozwoju, aby do 2030 roku skierować ważne obszary ludzkiego współżycia na właściwą drogę. Jednym z tych państw były Niemcy, które mozolnie realizują założone cele w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju. W tym celu rząd federalny uchwalił w 2019 roku ustawę o ochronie klimatu. Zgodnie z nim Niemcy mają osiągnąć neutralność pod względem emisji gazów cieplarnianych do 2045 roku. Aby to osiągnąć, ustalono stale zmniejszające się poziomy emisji.

Dużą wagę przykłada się również  do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Sortowanie odpadów jest zupełnie oczywiste nawet dla najmłodszych, a kosze na odpady selektywne są wszędzie. Powszechne są również automaty do skupu butelek zarówno plastikowych, jak i szklanych oraz puszek po napojach. Za ich zwrot klient otrzymuje najczęściej kupon, który można zrealizować przy kasie w formie wypłaty gotówki lub odjąć od rachunku za zakupy, w niektórych marketach można przeznaczyć go na cele charytatywne. Dzięki temu Niemcy są w czołówce państw przetwarzających odpady, udaje im się ponownie wykorzystać ponad 65% odpadów.  

Stolica kraju postanowiła zwrócić uwagę na problem ogromnej liczby jednorazowych kubków na gorące napoje, które używane są tylko kilka minut by później zostać wyrzucone. Berlin dołączył do inicjatywy @betterworldcup, która zachęca do rezygnacji z kubeczków jednorazowych. W ramach program BETTER WORLD CUP liczne kawiarnie zachęcają do używania własnych kubków wielorazowych i oferują zniżki klientom, którzy przyjdą wypić kawkę ze swoim kubkiem. Kubki wielorazowe, szczególnie termiczne, są świetną alternatywą, może warto spróbować?

Ciekawą formą przeciwdziałania marnowaniu żywności, co jest zmorą państw rozwiniętych, są sklepy z produktami, które nie zostały sprzedane, np. w supermarketach. Możemy tu znaleźć produkty z bardzo krótką datą ważności, nieatrakcyjne wizualnie warzywa i owoce itp. Oprócz sklepów stacjonarnych istnieją również sklepy online działające na tej samej zasadzie, ogromną popularność zyskała, dostępna również w Polsce (w Olsztynie też) aplikacja To Good to Go. Poprzez tę aplikację można „uratować” przed zmarnowaniem produkty oraz potrawy oferowane przez restauracje, piekarnie i sklepy. Co ważne, ceny takiej żywności są zdecydowanie niższe. Możemy więc zjeść pysznie, tanio i nie marnując żywności!

Wielu właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów z żywnością zgłasza się również do organizacji tzw. foodsharing, które odbierają od nich niesprzedane posiłki i produkty, a następnie przekazują je osobom potrzebującym, np. schroniskom dla bezdomnych.

Nasi sąsiedzi zwracają również dużą uwagę na oszczędność energii, bardzo powszechne jest oświetlenie ledowe a energia elektryczna w dużym stopniu produkowana jest z odnawialnych źródeł energii. Ciekawostką jest fakt, że 1 maja 2018 roku, pierwszy raz w historii Niemiec, odnotowano nadwyżkę energii z elektrowni wodnych, słonecznych, wiatrowych, na biogaz i biomasę. Tego dnia wyprodukowano więcej energii niż wynosiło zapotrzebowanie całego kraju! Cena energii ze źródeł konwencjonalnych spadła wówczas do poziomu ujemnego - elektrownie musiały dopłacić , aby wyprodukowany prąd został od nich odebrany! Ten historyczny moment pokazuje, jak duże zmiany zaszły w produkcji energii u naszego sąsiada. Niemcy są drugim po Francji eksporterem energii elektrycznej w Europie, sukcesywnie likwidują elektrownie atomowe oraz węglowe, skłaniając się ku źródłom energii neutralnym dla środowiska naturalnego. Brawo!

Ważnym aspektem dbania o środowisko oraz o zdrowie i jakość życia mieszkańców jest troska o jakość powietrza.  Wiele miast wprowadza na swoim terenie strefy wolne od spalin, gdzie nie mogą wjeżdżać pojazdy spalinowe. Pozwolenie na wjazd samochodu na takie obszary potwierdza charakterystyczna zielona naklejka. Dużą popularnością cieszy się świetnie zorganizowany transport publiczny, a mieszkańcy miast częściej wybierają rower niż samochód aby dojechać do pracy. 

Nasi sąsiedzi zza Odry chętnie sięgają również po ekologiczną żywność, której w Niemczech jest naprawdę szeroki asortyment. Na artykułach żywnościowych można spotkać wiele rodzajów oznaczeń. np.: „bio” („biologisch”), „öko” (ökologisch), „aus kontrolliert ökologischem/biologischem Anbau“ (z uprawy ekologicznej/biologicznej) lub  „Demeter-Qualitat”. Za każdym z tych oznaczeń kryją się inne metody uprawy i hodowli. Najbliższą naturze jest uprawa Demeter. Przy tego rodzaju rolnictwie rezygnuje się praktycznie ze wszystkich sztucznych dodatków, a kluczową rolę odgrywa naturalny cykl wzrostu roślin.  Produkty ekologiczne można kupić na straganach, w sklepach z eko-żywnością, a nawet w marketach. Są nieco droższe, ale za to znacznie smaczniejsze i zdrowsze, a ich uprawa jest bezpieczna dla środowiska. 

Czy dbanie o naszą planetę naprawdę jest takie trudne? Jak powiedział Bruce Lee „aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok”, jeśli każdy z nas zrobi mały krok podróż minie nam szybko i przyjemnie!


Co możesz zrobić, aby bardziej dbać o środowisko naturalne?

- rzadziej kupować nowe ubrania,
- jeść mniej mięsa,
- nie wyrzucać jedzenia,
- oszczędzać energię,
- podróżować w sposób bardziej zrównoważony (pociąg, rower),
- korzystać z agencji car-sharingu,
- oszczędzać wodę.

Zapraszamy do wypożyczania