wtorek, 10 sierpnia 2021

Festiwal wonnych ziół

Nasza Wypożyczalnia kryje wiele różnych sekretów. W ogromnej sali, ukrytej za stalowymi drzwiami, znajdują się regały pełne książek o tematyce popularnonaukowej. Raz w miesiącu przygotowujemy dla czytelników wystawę, która ma przybliżyć im zawartość naszych zbiorów, znajdujących się właśnie w tym ukrytym pomieszczeniu!


Nazwałyśmy tę wystawę "Zobacz, co kryje nasz magazyn", ponieważ potocznie na salę z regałami mówimy właśnie "magazyn". Wiesława Chodkowska, w swoim artykule "Stary Ratusz w Olsztynie, czyli historia w dokumentach i budowli", przypuszcza, że w czasach gdy w obecnym budynku Biblioteki mieścił się ratusz, sala, w której obecnie znajduje się magazyn Wypożyczalni, była miejscem obrad rady miasta (odnośnik do źródła na dole artykułu!). 

Wystawa "Zobacz, co kryje nasz magazyn" znajduje się w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Obcojęzycznej. Staramy się, aby comiesięczny cykl był tematycznie dopasowany do zainteresowań naszych czytelników. I oczywiście, jak najatrakcyjniejszy.

Dawniej zioła towarzyszyły ludziom na każdym kroku. Były wykorzystywane jako pożywienie, lekarstwa a także kosmetyki. Dzisiaj zdarza się nam zapominać, jak wielką skrywają moc i jak pozytywny wpływ mogą mieć na nasze życie. Chcemy zachęcić Was do czerpania ze skarbów natury, do wykorzystania ziołowej mocy. By właściwie przygotować się do tego zadania proponujemy zacząć od solidnej dawki wiedzy, od lektury książek znajdujących się w zbiorach biblioteki.

W wielu miejscach w Polsce możemy zbierać zioła dziko rosnące. Jednak przed wyprawą po dary natury należy upewnić się, po które rośliny nie należy sięgać ze względu na ich pełną lub częściową ochronę.

Zioła możemy uprawiać w ogrodzie, na balkonie a nawet na kuchennym parapecie.


 


 
 
Miejscami, gdzie najczęściej możemy znaleźć zioła są:

-        parki i ogrody – rosną tam, np. bez czarny, głóg, jarzębina, rokitnik,

-        lasy – znajdziesz tam, m.in. jałowiec, dziurawiec, jeżynę, borówkę brusznicę, porost islandzki,

-        łąki, tereny nadrzeczne - są bogate w takie zioła, jak: żywokost lekarski, wiązówka, tatarak, świetlik,

-        ugory, nasypy, skarpy - to miejsce występowania mniszka lekarskiego, łopianu, babki lancetowatej, krwawnika, pokrzywy. 

 


                                                


                                                                                                      

Gdy już zgromadzimy nasze zbiory ziół, musimy zadbać o ich wysuszenie i przechowywanie. Wymaga to przewiewnego pomieszczenia i odpowiedniej temperatury. Zioła najlepiej zbierać w dni słoneczne, tak aby nie było na nich rosy ani nadmiaru wody, ponieważ te czynniki przedłużają okres suszenia.

Zebrane, odpowiednio przygotowane zioła możemy stosować jako dodatki lub przyprawy  w naszej kuchni. Zioła możemy wykorzystać do sporządzenia naparów, wywarów,  ale również nalewek alkoholowych.







Suszone zioła, odpowiednio połączone, możemy wykorzystać jako mieszanki na uciążliwe dolegliwości. Jednak należy pamiętać, że w przypadku stosowania ziół bardzo ważny jest umiar, dobrze jest też skonsultować z lekarzem ich stosowanie.

Po te i inne tytuły zapraszamy do BIBLIOTEKI :))

Dorota Ch