środa, 15 maja 2019

Ikigai - japońska filozofia szczęścia




Japończycy wierzą, że każdy z nas ma swoje własne „ikigai”, czyli własną rację bytu. Ta filozofia od niedawna wzbudza ogromne zainteresowanie w krajach Zachodu i staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Wielu autorów stara się przybliżyć nam charakterystyczne cechy i idee życia według zasad „ikigai”. Ich książek nie mogło zabraknąć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, która w swoim księgozbiorze posiada najważniejsze pozycje dotyczące swoistego „Slow Life” po japońsku. Zachęcamy do lektury!


„Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” Hector Garcia, Francesc Miralles


http://bit.do/eSrge

Jedna z pierwszych książek na polskim rynku wydawniczym poruszająca temat „ikigai”. Dwóch autorów zafascynowanych Japonią wyruszyło na wyspę Okinawa, by poznać sekret społeczności z najwyższym odsetkiem ludzi żyjących ponad sto lat. Autorzy odkryli, że tym, co może być przyczyną długowieczności Japończyków, jest filozofia czerpania radości z bycia stale zajętym. W wywiadach Japończycy zdradzają, jak osiągnęli tak sędziwy wiek, pozostając w pełni sił. Liczne wskazówki dotyczące zdrowego trybu życia, mogą być pomocne zwłaszcza osobom zapracowanym, którym brakuje czasu na chwilę wytchnienia.




„Ichigo ichie. Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil” Hector Garcia, Francesc Miralles


http://bit.do/eSrgC


Kolejny poradnik autorstwa dwóch popularyzatorów sztuki "ikigai". Tym razem w książce „Ichigo ichie” Hector Garcia i Francesc Miralles  przedstawiają niezwykle proste zasady japońskiego „carpe diem”. Są to niedoceniane w dzisiejszym świecie umiejętności cieszenia się obecną chwilą, czasem spędzonym na małych przyjemnościach czy też znalezienia chwili na rozmowę z rodziną i przyjaciółmi. Japończycy wykorzystują wolny czas na oddawanie się prostym zajęciom, które pochłaniają całą ich uwagę. Właśnie dzięki temu przeżywają ważne momenty intensywniej i dłużej o nich pamiętają.




„Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności” Tomas Navarro

http://bit.do/eSrgK


Kintsugi to dawna japońska sztuka naprawy rozbitych naczyń za pomocą złota lub srebra. Japończycy przenieśli tę technikę na inne aspekty życia, a zwłaszcza na pracę nad naprawą duszy po przeżytym cierpieniu. Książka uświadamia nam, że zupełnie czyste i gładkie życie nie jest możliwe, ale trudy i porażki życiowe mogą się zmienić w coś dobrego. Dzięki odpowiednim narzędziom i technikom opisanym przez Tomasa Navarro, „blizny” na duszy upiększą nas i sprawią, ze będziemy jeszcze silniejsi niż do tej pory. Autor jest psychologiem z wieloletnim stażem, który łączy dotychczasową wiedzę z techniką Kintsugi.



„Żyj Wabi-Sabi. Japońska sztuka odnajdywania piękna w niedoskonałości” Julie Pointer Adams

http://bit.do/eSrgP



Przepięknie wydana książka, ilustrowana ciekawymi zdjęciami z pięciu krajów: Japonii, Danii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Autorka przybliża nam coraz popularniejszy trend w stylizowaniu wnętrz, polegający na wprowadzaniu do naszej codzienności niedoskonałych rzeczy. Wabi-Sabi to charakterystyczna japońska prostota i naturalność oraz docenianie przedmiotów starych lub poniszczonych. W książce znajdziemy przykłady wykorzystania Wabi-Sabi w stylizacji wnętrz, przygotowywaniu posiłków i przyjmowaniu gości oraz spokojnym przeżywaniu codzienności.

Emilia